Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (401 entries)

en: Save
tr: Kaydet

note: translators: Where %s is any number of strings
en: %s string | %s strings
tr[0]: %s metin
tr[1]: %s metin

en: %s word | %s words
tr[0]: %s kelime
tr[1]: %s kelime

en: Update Now
tr: Şimdi güncelle

en: Delete redundant files
tr: Gereksiz dosyaları silin

en: Upload PO file
tr: PO dosyası yükle

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload PO
tr: PO yükle

en: Move
tr: Taşı

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that opens window for auto-translating
en: Auto
tr: Otomatik

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
tr: Çeviri öner

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
tr: Belirsiz işaretle/işareti kaldır

en: Keep this translation
tr: Bu çeviriyi sakla

en: Loading suggestions
tr: Çeviriler yükleniyor

en: Suggested translations
tr: Tavsiye edilen çeviriler

en: Use this translation
tr: Bu çeviriyi kullan

en: Nothing needed updating
tr: Hiçbir şeyin güncellenmesine gerek yok

en: %s string updated | %s strings updated
tr[0]: %s metin güncellendi
tr[1]: %s metin güncellendi

en: Translation progress %s%%
tr: Çeviri ilerlemesi %s%%

en: %s characters will be sent for translation.
tr: %s karakter çeviri için gönderilecek.

en: %s unique source strings.
tr: %s eşsiz kaynak metni.

en: Strings up to date with %s
tr: Metinler %s ile güncel

en: See full disclaimer
tr: Feragatnamenin tamamını görün

en: Important
tr: Önemli

en: API region
tr: API bölgesi

en: API key
tr: API anahtarı

en: API keys
tr: API anahtarları

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
tr: Eklenti ayarlarından otomatik çeviri servisi ekle.

en: No translation APIs configured
tr: Hiçbir çeviri API'ı yapılandırılmadı

en: Mark new translations as Fuzzy
tr: Yeni çevirileri belirsiz olarak işaretle

en: Overwrite existing translations
tr: Mevcut çevirilerin üzerine yaz

en: Auto-translate this file
tr: Bu dosyayı otomatik çevir

en: You can use existing translations as a template using the Copy feature.
tr: Kopyalama özelliğini kullanarak var olan çevirileri şablon olarak kullanabilirsiniz.

en: Suggestion
tr: Öneri

en: Enter a new location for this file
tr: Bu dosya için yeni bir konum girin

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
tr[0]: Aşağıdaki dosya şu konuma taşınacak/yeniden adlandırılacak:
tr[1]: Aşağıdaki dosyalar şu konuma taşınacak/yeniden adlandırılacak:

en: Confirm relocation
tr: Yeniden konumlandırmayı onayla

en: Choose a new location for these translations
tr: Bu çeviriler için yeni bir konum seçin

en: Editing of POT (template) files
tr: POT (şablon) dosyalarının düzenlenmesi

en: Recommended
tr: Önerilen

en: Enable Ajax file uploads
tr: Ajax dosya yüklemelerini etkinleştir

en: Parent directory isn't writable
tr: Ana dizin yazılabilir değil

en: This move operation requires permission
tr: Bu taşıma işlemi izin gerektiriyor

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
tr: Bu dizin WordPress tarafından yönetilmektedir. Kaldırılan dosyalar güncellemeler sırasında geri yüklenebilir

en: Move %s
tr: Taşı %s

en: Relocate
tr: Yerini değiştir

en: Move files
tr: Dosyaları taşı

en: Access to this file is blocked for security reasons
tr: Güvenlik nedeniyle bu dosyaya erişim engellendi

en: File access disallowed
tr: Dosya erişimine izin verilmedi

en: View template
tr: Şablonu görüntüle

en: Install manually
tr: Elle kurulum

en: A newer version of Loco Translate is available for download
tr: Daha yeni bir Loco Translate sürümü indirilebilir

en: Official plugin page
tr: Resmi eklenti sayfası

en: File is protected by the bundle configuration
tr: Dosya paket yapılandırması tarafından korunuyor

en: Read only
tr: Sadece okuma

en: Scan JavaScript files with extensions:
tr: JavaScript dosyalarını uzantılarıyla tara:

en: Assign template
tr: Şablon ata

[ctx: Editor]
en: Translated
tr: Çevrilmiş

[ctx: Editor]
en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
tr: Yöneticiler ve denetçiler Loco'nun <a href="%s">eklenti gizlilik bildirimini</a> incelemek isteyebilir.

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
tr: Bu eklenti herkese açık web sitesi ziyaretçilerinden veri toplamaz.

en: View
tr: Görüntüle

en: Your admin language is %s.
tr: Yönetici diliniz %s.

en: The language of this site is %s.
tr: Bu sitenin dili %s.

en: Site language
tr: Site dili

en: Files found
tr: Dosya bulundu

en: Locale code
tr: Bölge kodu

en: Locale name
tr: Bölge ismi

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
tr: Bu konumdaki dosyalar WordPress otomatik güncellemeleri ile değiştirilebilir veya silinebilir

en: WordPress updates
tr: WordPress güncellemeleri

en: File size
tr: Dosya boyutu

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
tr: Önceki

en: No files found for this language
tr: Bu dil için dosya bulunamadı

en: File backups are disabled in your plugin settings
tr: Dosya yedekleri, eklenti ayarlarınızda devre dışı bırakıldı

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
tr: Çevirileri Loco Translate editöründen kaydettiğinizde yedekleme dosyaları yazılacaktır

en: No previous file revisions
tr: Önceki dosya sürümü yok

en: Disallow
tr: İzin verme

en: Allow (with warning)
tr: İzin ver (uyarı ile)

en: Allow
tr: İzin ver

en: Modification of installed files
tr: Yüklü dosyaların değiştirilmesi

en: Save credentials in session
tr: Oturumda kimlik bilgilerini kaydet

en: File system access
tr: Dosya sistemi erişimi

en: Click "Connect" to authenticate with the server
tr: Sunucuyla kimlik doğrulamak için "Bağlan" a tıklayın

note: translators: Page title for installed languages page
en: Languages &lsaquo; Loco
tr: Diller &lsaquo; Loco

en: Languages
tr: Diller

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
tr: Yüklenen dosyaların değiştirilmesine eklenti ayarları tarafından izin verilmiyor

note: translators: Where %s is a file name
en: Revisions are identical, you can delete %s
tr: Sürümler aynı, %s dosyasını silebilirsiniz

note: translators: Where %s is the name of the invalid POT file
en: Translation template is invalid (%s)
tr: Çeviri şablonu geçersiz (%s)

en: Restore %s
tr: Geri yükle %s

en: File restored
tr: Dosya geri yüklendi

en: Restore
tr: Geri yükle

en: See all core translations
tr: Tüm çekirdek çevirileri gör

en: Documentation
tr: Belgeler

en: No core translation files are installed for this language
tr: Bu dil için çekirdek çeviri dosyası yüklenmemiş

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
tr: WordPress'i güncellediğinizde bu dosyadaki değişikliklerin üzerine yazılabilir veya silinebilir

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
tr: Bu dizin WordPress tarafından yönetilir, neyi sildiğinize dikkat edin

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
tr: WordPress'i güncellediğinizde bu dosyanın üzerine yazılabilir veya silinebilir

en: Saving this file requires permission
tr: Bu dosyayı kaydetmek izin gerektiriyor

en: Deleting this file requires permission
tr: Bu dosyayı silmek için izin gerekiyor

en: Creating this file requires permission
tr: Bu dosyanın oluşturulması izin gerektirir

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for zero quantity
en: Zero
tr: Sıfır

en: What's this?
tr: Bu nedir?

en: See FAQ
tr: SSS'e bakın

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: largest is %s
tr: en büyük %s

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
tr: Maksimum satır uzunluğu (sıfır sarmayı devre dışı bırakır)

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
tr: Alt tema, üst tema ile aynı metin etki alanını tanımlar

[ctx: Plural category]
note: Translators: General plural category not covered by other forms
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Many
tr: Çok

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Few
tr: Az

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Two
tr: İki

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for singular quantity
en: One
tr: Bir

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
tr: Kullandığınız Loco Translate bir geliştirme sürümü

note: Description of the plugin
en: Translate themes and plugins directly in WordPress
tr: Tema ve eklentileri doğrudan WordPress üzerinden çevirin

en: See all plugins
tr: Tüm eklentileri gör

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
tr: Bu eklentiler yakın zamanda çeviri dosyalarını yönetici alanına yükledi

en: Running plugins:
tr: Çalışan eklentiler:

en: See all themes
tr: Tüm temaları görüntüle

en: Active theme:
tr: Etkin tema:

en: Translations have been recently modified in the following bundles
tr: Çeviriler yakın zamanda aşağıdaki paketlerde değiştirildi

en: Recently updated:
tr: Yeni güncellenmiş:

en: Welcome to Loco Translate
tr: Loco Translate'e Hoş Geldiniz

en: Sets
tr: Setler

en: Bundle name
tr: Paket adı

en: About templates
tr: Şablonlar hakkında

en: This bundle doesn't define a translations template file
tr: Bu paket bir çeviri şablonu dosyası tanımlamıyor

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
tr: Bu paketin şablon dosyası henüz mevcut değil. Dilleri eklemeden önce onu oluşturmanızı öneririz

en: Template missing
tr: Şablon eksik

en: Strings will be extracted to:
tr: Metinler şuraya çıkarılacak:

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: %s on disk
tr: Diskte %s

en: Source files to scan:
tr: Taranacak kaynak dosyalar:

en: Start translating
tr: Çeviri yapmaya başla

en: Use this file as template when running Sync
tr: Senkronizasyonu çalıştırırken bu dosyayı şablon olarak kullanın

en: Just copy English source strings
tr: Sadece İngilizce kaynak metinlerini kopyala

en: Copy target translations from "%s"
tr: Hedef çevirileri kopyala  "%s"

en: Template options
tr: Şablon seçenekleri

en: Choose a location
tr: Bir yer seçin

en: Custom language
tr: Özel dil

en: Available languages
tr: Mevcut diller

en: Installed languages
tr: Yüklü diller

en: No language selected
tr: Dil seçilmedi

en: WordPress language
tr: WordPress dili

en: Choose a language
tr: Bir dil seçin

en: Create template instead
tr: Bunun yerine şablon oluştur

en: You're creating translations directly from source code
tr: Doğrudan kaynak kodundan çeviriler oluşturuyorsunuz

en: Getting help with Loco Translate
tr: Loco Translate ile yardım alma

en: Full documentation
tr: Tüm belgeler

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
tr: Kullanıcı seçenekleri, tüm sitelerde WordPress giriş bilgileriniz için geçerlidir

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
tr: Site seçenekleri, geçerli site genelinde tüm Loco Translate kullanıcıları için geçerlidir

en: Support forum
tr: Destek forumu

en: For more information:
tr: Daha fazla bilgi için:

en: File is in binary MO format
tr: Dosya ikili MO biçimindedir

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
tr: Burada yeni dosyalar oluşturmak için uzak dosya sistemine bağlanmanız veya dizini %s ile yazılabilir hale getirmeniz gerek

en: This directory can't be written to directly by the web server
tr: Bu dizine doğrudan web sunucusu tarafından yazılamaz

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
tr: Ek sahiplik izinleri nedeniyle dosyanın silinemeyebileceğini unutmayın

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
tr: İçeren dizin %s tarafından yazılabilir, böylece aynı konuma yeni dosyalar ekleyebilirsiniz

en: Directory is writeable
tr: Dizin yazılabilir

note: Translators: "either" meaning that the file itself can't exist without a containing directory
en: The containing directory for this file doesn't exist either
tr: Bu dosyanın bulunduğu dizin mevcut değil

en: Directory doesn't exist
tr: Dizin mevcut değil

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
tr: Değişiklik yapmak için uzak dosya sistemine bağlanmanız veya dosyayı %s ile yazılabilir hale getirmeniz gerek

en: This file can't be updated directly by the web server
tr: Bu dosya doğrudan web sunucusu tarafından güncellenemez

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
tr: Bu çevirileri doğrudan editörden dosya sistemine güncelleyebilirsiniz.

note: Translators: Where %s is the type of file, e.g. "po"
en: %s file is writeable
tr: %s dosyası yazılabilir

en: File doesn't exist
tr: Dosya mevcut değil

en: Last extracted
tr: Son çıkarılma

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
tr: Bu çeviriler bir POT dosyası ile ilişkili değil. Eşitleme işlemleri dizgeleri doğrudan kaynak kodundan ayıklayacak.

en: Missing template
tr: Eksik şablon

en: Out of sync with template
tr: Şablonla senkronize değil

en: In sync with template
tr: Şablonla eş zamanlı olarak

en: Binary file missing
tr: İkili dosya eksik

en: Unexpected file type
tr: Beklenmeyen dosya türü

en: PO file missing
tr: PO dosyası eksik

en: Compiled translations
tr: Derlenmiş çeviriler

en: Last translation
tr: Son çeviri

en: File modified
tr: Dosya değiştirildi

en: compiled
tr: derlenmiş

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
tr: Aşağıdaki dosyayı <strong>kalıcı olarak</strong> silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Confirm delete
tr: Silmeyi onayla

note: Translators: change "en" in the URL to your language if it's available at https://www.php.net/docs.php
en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
tr: Loco tarafından PHP kaynak kodundaki çevrilebilir dizgelerin taranabilmesi için <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer eklentisi</a> gereklidir

en: About the Tokenizer
tr: Tokenizer hakkında

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
tr: Ya bu dosya eksik veya sunucunun ona erişmek için izni yok

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
tr: Bu sayfa bir dosya bekliyordu, ancak yol aslında bir dizin

en: File is a directory
tr: Dosya bir dizin

en: You're running the latest version of Loco Translate
tr: Loco Translate'in en son sürümünü çalıştırıyorsunuz.

en: Upgrade to %s
tr: %s sürümüne yükselt

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: Allow full access to these roles
tr: Bu roller için tam erişime izin ver

en: Not recommended
tr: Tavsiye edilmez

en: Saving PO/POT files
tr: PO/POT dosyaları kaydediliyor

en: Scan PHP files with extensions:
tr: PHP dosyalarını uzantılarla tarayın:

en: Skip PHP files larger than:
tr: Şundan büyük PHP dosyalarını atla:

en: Extracting strings
tr: Metinler ayıklanıyor

en: Translator credit
tr: Çeviriye emeği geçenler

note: translators: text field placeholder
en: Filter...
tr: Filtrele...

en: Connect
tr: Bağlan

note: Translators: When a file or folder cannot be modified due to filesystem permissions
en: Write protected
tr: Yazma korumalı

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
tr: Bu paket otomatik olarak uyumlu değildir ve Loco Translate'in tüm işlevlerini kullanabilmeniz için önce yapılandırmayı gerektirir

en: unconfigured
tr: yapılandırılmamış

note: Translators: %s is a URL. Keep the <a> tag intact
en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
tr: Paket yapılandırmasını tamamlamak için <a href="%s">kurulum</a> sekmesini tıklayın.

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
tr: Bu paket tam olarak yapılandırılmadı, dolayısıyla aşağıdaki dosyaların ne için olduğunu bilmiyoruz

en: Additional files found
tr: Ek dosyalar bulundu

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
tr: Bu paketi çevirirken sorun yaşıyorsanız, yazardan yardım isteyin

en: Author details
tr: Geliştirici bilgileri

en: Edit config
tr: Yapılandırmayı düzenle

en: Bundle configuration saved
tr: Paket yapılandırması kaydedildi

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
tr: Bu paketin yapılandırması otomatik olarak algılandı, ancak tam olarak tamamlanmadı

en: Partially configured bundle
tr: Kısmen yapılandırılmış paket

en: It needs configuring before you can do any translations
tr: Herhangi bir çeviri yapmadan önce yapılandırmaya ihtiyaç var

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
tr: Bu paket anladığımız şekilde çeviri için ayarlanmamış

en: Unconfigured bundle
tr: Yapılandırılmamış paket

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
tr: Bu paketin yapılandırması otomatik olarak algılandı ve tam uyumlu görünüyor

en: Get help with this
tr: Bununla ilgili yardım alın

en: Import config from XML
tr: XML'den yapılandırmayı içe aktar

en: This bundle's configuration is built into Loco
tr: Bu paketin yapılandırması Loco'da yerleşik

en: Bundle auto-configured
tr: Paket otomatik olarak yapılandırıldı

en: Load config
tr: Yapılandırmayı yükle

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
tr: Bir geliştirici tarafından bir yapılandırma dosyası verildiyse, XML kodunu buraya yapıştırın

en: XML setup
tr: XML kurulumu

en: OK, Load this config
tr: Tamam, bu yapılandırmayı yükle

en: Cancel
tr: İptal

en: Find config
tr: Yapılandırmayı bul

en: Check config repository
tr: Yapılandırma deposunu kontrol et

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
tr: Geçerli ayarları geçersiz kılmanız gerekiyorsa, Gelişmiş sekmesinde değişiklikler yapabilirsiniz

en: This bundle's configuration is provided by the author
tr: Bu paket yapılandırması yazar tarafından sağlanır

en: Official configuration
tr: Resmi yapılandırma

en: No translations found for "%s"
tr: "%s" için bir çeviri bulunamadı

en: Info
tr: Bilgi

en: Copy
tr: Kopyala

en: Edit
tr: Düzenle

en: Folder
tr: Klasör

en: Last modified
tr: Son düzenleme

en: Pending
tr: Beklemede

en: Translation progress
tr: Çeviri ilerlemesi

en: Language
tr: Dil

en: This information is for developers to find problems in the bundle setup
tr: Bu bilgi geliştiricilerin paket kurulumundaki sorunları bulmaları içindir

en: Reset config
tr: Yapılandırmayı sıfırla

en: Parent theme
tr: Üst tema

en: Save config
tr: Yapılandırmayı kaydet

note: Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that will never be searched for files
tr: Paket içinde hiçbir zaman aranmayacak klasörler

en: Blocked paths
tr: Engellenen yollar

note: Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config
en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
tr: Paket içindeki yerelleştirilmiş PHP kodunu içeren dosya ve klasörler

en: Source file paths
tr: Kaynak dosya yolları

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: no wildcards
tr: joker karakterler yok

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
tr: Pakette geliştirici tarafından sağlanan çevirilerin bulunduğu klasörler

en: Exclude
tr: Hariç tut

en: Include
tr: Dahil et

en: Domain path
tr: Etki alanı yolu

note: Translators: Help tip for "Template file" field in advanced bundle config
en: Relative path from bundle root to the official POT file
tr: Paket kökünden resmi POT dosyasına bağıl yolu

en: Locked
tr: Kilitli

note: Translators: Help tip for "File prefix" field in advanced bundle config
en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
tr: Genellikle metin etki alanı ile aynıdır ancak özellikle istemedikçe boş bırakmayın

en: File prefix
tr: Dosya öneki

note: Translators: Help tip for "Text domain" field in advanced bundle config
en: The namespace into which WordPress will load translated strings
tr: WordPress'in çevrilmiş dizeleri yükleyeceği etki alanı

en: Text domain
tr: Metin etki alanı

en: Project name
tr: Proje adı

en: Go to WordPress Core
tr: WordPress çekirdeğine git

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
tr: "Hello Dolly", WordPress çekirdeğinin bir parçasıdır

en: Plugin not found: %s
tr: Eklenti bulunamadı: %s

en: Visit official site
tr: Resmi siteyi ziyaret edin

note: translators: Author credit: "<product>" <version> by <author>
en: "%s" %s by %s
tr: "%s" %s tarafından %s

en: WordPress Core
tr: WordPress çekirdeği

en: The WordPress Team
tr: WordPress Takımı

en: WordPress core
tr: WordPress çekirdeği

en: Loco interrupted by output from %s:%u
tr: Loco %s çıktısı tarafından kesintiye uğratıldı:%u

en: %s ago
tr: %s önce

note: translators: relative time when something happened in the last 30 seconds
en: Just now
tr: Şu anda

en: Y/m/d
tr: d.m.Y

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

en: Download controller returned empty output
tr: Karşıdan yükleme denetleyicisi boş çıktı döndürdü

en: Download action not found
tr: İndirme işlemi bulunamadı

en: Ajax controller returned empty JSON
tr: Ajax denetleyicisi boş JSON döndürdü

en: Ajax route not found: "%s"
tr: Ajax rotası bulunamadı: "%s"

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

note: translators: Page title for core WordPress translations
en: Core translations &lsaquo; Loco
tr: Çekirdek çevirileri &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for plugin translations
en: Plugin translations &lsaquo; Loco
tr: Eklenti çevirileri &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for theme translations
en: Theme translations &lsaquo; Loco
tr: Tema çevirileri &lsaquo; Loco

en: Home
tr: Ana sayfa

en: Loco Translate is powered by
tr: Loco Translate tarafından desteklenmektedir

en: Help & support
tr: Yardım ve destek

[ctx: Editor]
en: Translation
tr: Çeviri

[ctx: Editor]
en: Translation not loaded
tr: Çeviri yüklenmedi

[ctx: Editor]
en: Context not loaded
tr: Bağlam yüklenemedi

[ctx: Editor]
en: Source text not loaded
tr: Kaynak metin yüklenmedi

[ctx: Editor]
en: Plural
tr: Çoğul

[ctx: Editor]
en: Single
tr: Tekil

[ctx: Editor]
en: Comments
tr: Yorumlar

[ctx: Editor]
en: Context
tr: Bağlam

[ctx: Editor]
en: %s translation
tr: %s çevirisi

[ctx: Editor]
en: Source text
tr: Kaynak metin

en: Server returned invalid data
tr: Sunucu geçersiz verileri döndürdü

en: Check console output for debugging information
tr: Hata ayıklama bilgileri için konsol çıktısını kontrol edin

en: Provide the following text when reporting a problem
tr: Sorun bildirirken aşağıdaki metni sağlayın

en: Nothing matches the text filter
tr: Metin filtresiyle hiçbir şey eşleşmiyor

en: Translate
tr: Çevir

note: translators: Error thrown when attempting to parse a file that is not PO, POT or MO
en: %s is not a Gettext file
tr: %s bir Gettext dosyası değil

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in an alternative location that isn't Author, System or Custom.
en: Other
tr: Diğer

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in Loco's custom/protected directory
en: Custom
tr: Özel

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to system-installed translation files - i.e. those under WP_LANG_DIR
en: System
tr: Sistem

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to bundled plugin or theme translation files - i.e. those supplied by the author
en: Author
tr: Geliştirici

en: File modification is disallowed by your WordPress config
tr: WordPress yapılandırmanız tarafından dosya değişikliğine izin verilmiyor

en: Failed to build directory path
tr: Dizin yolu oluşturulamadı

en: Failed to create directory
tr: Dizin oluşturulamadı

en: Failed to save file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Permission denied to update file
tr: Dosyayı güncellemek için izin reddedildi

en: "%s" is a directory, not a file
tr: "%s" bir klasör, bir dosya değil

en: Failed to delete %s
tr: %s silinemedi

en: Refusing to copy over an existing file
tr: Var olan bir dosyanın üzerine kopyalama reddediliyor

en: Failed to chmod %s
tr: %s chmod ayarları yapılamadı

en: Failed to connect to remote server
tr: Uzak sunucuya bağlanılamadı

en: XML parse error
tr: XML ayrıştırma hatası

en: Warning
tr: Uyarı

en: OK
tr: Tamam

en: Notice
tr: Bildirim

en: Error
tr: Hata

[ctx: User role]
en: Translator
tr: Çevirmen

en: XML supplied is empty
tr: Sağlanan XML boş

en: Text Domain cannot be empty
tr: Metin etki alanı boş olamaz

note: translators: used when user name of web server process is unknown
en: the web server
tr: web sunucusu

en: %s already exists in this folder
tr: %s bu klasörde zaten var

en: Template file created
tr: Şablon dosyası oluşturuldu

en: PO file saved, but MO file compilation failed
tr: PO dosyası kaydedildi, ancak MO dosyası derlemesi başarısız oldu

en: PO file saved and MO file compiled
tr: PO dosyası kaydedildi ve MO dosyası derlendi

en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
tr: "%s" dosyasında yedekleme dosyası oluşturulamadı. Dosya izinlerini kontrol edin veya yedeklemeleri devre dışı bırakın

en: MO file exists for this language already. Delete it first
tr: Bu dil için MO dosyası zaten var. Önce onu sil

en: Connected to remote file system
tr: Uzak dosya sistemine bağlandı

en: Translate themes
tr: Temaları çevir

en: Translate plugins
tr: Eklentileri çevir

en: New translations template for "%s"
tr: "%s" için yeni çeviri şablonu

en: New template file
tr: Yeni şablon dosyası

en: Template file already exists
tr: Şablon dosyası zaten var

en: New template
tr: Yeni şablon

en: Skip template
tr: Şablonu atla

en: Initializing new translations in unknown set
tr: Bilinmeyen kümede yeni çeviriler başlatılıyor

en: Initializing new translations in "%s"
tr: "%s" ile yeni çeviriler başlatılıyor

en: Language header is "%s" but file name contains "%s"
tr: Dil başlığı "%s", ancak dosya adı "%s" içeriyor

en: File does not have a valid header
tr: Dosyada geçerli bir başlık yok

en: Unknown author
tr: Geliştirici bilinmiyor

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles between "code" and regular text editing modes
en: Toggle code view
tr: Kod görünümünü aç / kapat

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles invisible characters
en: Toggle invisibles
tr: Görünmezleri aç / kapat

[ctx: Editor]
note: Translators: Button for downloading a PO, MO or POT file
en: Download
tr: İndir

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that reloads current screen
en: Revert
tr: Geri al

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that runs in-editor sync/operation
en: Sync
tr: Eşitle

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that saves translations to disk
en: Save
tr: Kaydet

note: Translators: button for removing a string when manually editing a POT file
en: Help
tr: Yardım

[ctx: Editor]
note: Translators: button for removing a string when manually editing a POT file
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: Editor]
note: Translators: button for adding a new string when manually editing a POT file
en: Add
tr: Ekle

en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
tr: Çeviri kalıba uygun değil. %s üzerinden güncellemek için eşitleyin

note: translators: %1$s is the file name, %2$s is the bundle name
en: Editing %1$s in %2$s
tr: %2$s içindeki %1$s düzenleniyor

en: Delete %s
tr: Sil %s

en: File deleted | %u files deleted
tr[0]: Dosya silindi
tr[1]: %u dosya silindi

en: Delete
tr: Sil

en: File info
tr: Dosya bilgisi

en: Source
tr: Kaynak

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Super Admin
tr: Süper yönetici

en: Plugin settings
tr: Eklenti ayarları

en: System diagnostics
tr: Sistem teşhisi

en: Version
tr: Sürüm

en: User options
tr: Kullanıcı seçenekleri

en: Site options
tr: Site seçenekleri

en: Create template
tr: Şablon oluştur

en: Edit template
tr: Şablon düzenle

en: New language
tr: Yeni dil

en: Bundle setup
tr: Paket kurulumu

en: Setup tab
tr: Kurulum sekmesi

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Set up %s
tr: %s kur

en: Bundle diagnostics
tr: Paket teşhisi

en: Advanced configuration
tr: Gelişmiş yapılandırma

en: Advanced tab
tr: Gelişmiş sekmesi

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Configure %s
tr: %s yapılandır

en: Debug
tr: Hata ayıklama

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Setup
tr: Kurulum

en: Configuration reset
tr: Yapılandırma sıfırlama

en: Configuration saved
tr: Yapılandırma kaydedildi

en: Overview
tr: Genel görünüm

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Themes
tr: Temalar

en: Invalid locale
tr: Geçersiz bölge

note: Translators: Placeholder text for text filter above editor
en: Filter translations
tr: Çevirileri filtrele

en: Template file
tr: Şablon dosyası

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Number of backups to keep of each file:
tr: Her bir dosyanın saklanacak yedek sayısı:

en: Include Fuzzy strings
tr: Belirsiz satırları dahil et

en: Generate hash tables
tr: Komut tabloları oluştur

en: Compiling MO files
tr: MO dosyası derleme

[ctx: Modified time]
en: Updated
tr: Güncellendi

en: Back
tr: Geri

en: Your changes will be lost if you continue without saving
tr: Kaydetmeden devam ederseniz değişiklikleriniz kaybolacak

en: Strings up to date with source code
tr: Dizgeler kaynak kodla güncel

en: Merged from source code
tr: Kaynak koddan birleştirildi

en: Merged from %s
tr: %s üzerinden birleştirildi

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Settings
tr: Ayarlar

note: translators: Page title for plugin home screen
en: Loco, Translation Management
tr: Loco, Çeviri Yönetimi

en: %s untranslated
tr: %s çevrilmemiş

en: %s fuzzy
tr: %s belirsiz

en: %s%% translated
tr: %%%s çevrildi

en: Settings saved
tr: Ayarlar kaydedildi

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi
